14. IV ŚRODA

ZAPRASZAMY DO RODZINNEJ GIMNASTYKI >TU< 🧘‍♂️🧘‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🤸‍♀️🤸‍♂️

A TYM, KTÓRYM TEATR W DUSZY GRA, PROPONUJEMY PRZEDSZKOLNE PRZEDSTAWIENIA > TU > … wspomnień czar 🙂 🎵🎶📽🎬📷📺📹🎤🎧🎙🔊🎼📟😀😁😉😊🤗🤩☺🖐👋✋👌👍✊👊🤛

Dzieci młodsze

Obszary podstawy programowej: I 5, I 9, II 10, III 8, IV 2, IV 7, IV 8

Witamy Was w kolejnym dniu. Dzisiaj kolejne zabawy z wiejskiego podwórka. Zapraszamy.

• Słuchanie wiersza Na wiejskim podwórku ( autor: S. Kraszewski).

Posłuchajcie wiersza:

Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:

Krowa – łaciate cielątko,

Koza – rogate koźlątko,

Owca – kudłate jagniątko,

Świnka – różowe prosiątko,

Kurka – pierzaste kurczątko,

Gąska – puchate gąsiątko,

Kaczka – płetwiaste kaczątko,

Każda prowadzi swoje dzieciątko!

Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.

Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.

Krowa – łaciate cielątko,

Koza – rogate koźlątko,

Owca – kudłate jagniątko,

Świnka – różowe prosiątko,

Kurka – pierzaste kurczątko,

Gąska – puchate gąsiątko,

Kaczka – płetwiaste kaczątko,

Każda zgubiła swoje dzieciątko!

Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.

Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.

Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”.

Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:

Krowę – łaciate cielątko,

Kozę – rogate koźlątko,

Owcę – kudłate jagniątko,

Świnkę – różowe prosiątko,

Kurkę – pierzaste kurczątko,

Gąskę – puchate gąsiątko,

Kaczkę – płetwiaste kaczątko,

Znalazło mamę każde dzieciątko.

Postaraj się odpowiedzieć na pytania:

– Jakie zwierzęta z wiejskiego podwórka prowadziły swoje dzieci?

– Jak nazywały się ich dzieci?

– Co się stało z dziećmi i dlaczego?

– Kto pomógł matkom?

• Zabawa dydaktyczna: Czyje to dziecko?

Przyjrzyj się uważnie obrazkom przedstawiającym dzieci zwierząt z wiejskiego podwórka i nazwij je. Spróbuj połączyć je z właściwa mamą. Na pewno ci się uda, powodzenia.

• Zabawa ruchowa: Przestraszone kurczęta.

Jesteś teraz kurczaczkiem. Poruszaj się po całym pokoju przy dźwiękach dowolnej muzyki. Na przerwę w grze stań na jednej nodze i machaj ramionami (skrzydłami) – kurczątko przestraszyło się szczekającego pieska i stara się go odpędzić.

• Zabawa muzyczna: Śpiewanie znanych piosenek głosami zwierząt z wiejskiego podwórka.

Rodzic pokaże ci zdjęcie kaczki, staraj się śpiewać wybraną przez siebie piosenkę głosem kaczki. Gdy rodzic pokaże ci zdjęcie kury , śpiewaj dalszą część piosenki głosem kury. Itd.

Możecie zamienić się rolami i teraz ty pokazuj wybrane obrazki, a Rodzic będzie śpiewał.

• Praca plastyczna: Owieczka.

Rodzic poda ci sylwetę owieczki. Twoim zadaniem jest wylepienie jej kulkami z białej bibuły oraz dorysowanie trawy, słońca oraz chmur.

Dzieci starsze

Obszary podstawy programowej: I 4, I 5, IV 18, IV 14, IV 12, IV 5, III 8, II 11
Wiosna taka, że zaraz przyjdzie nam lepić bałwana! Trochę zimy, trochę lata. Kwiecień najwyraźniej ma sentyment do przysłów „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Oto kilka pomysłw na zabawy na świeżym powietrzu! Są proste. Nie wymagają żadnego przygotowania. Ale na pewno dostarczą dużo śmiechu dziecku!

„Udowodnię Ci, że jest wiosna” – dziecko ma za zadanie udowodnić, że jest wiosna, znajdując tyle dowodów, ile ma lat ( np. pączki na drzewach, świergot ptaków, kwiaty, brak śniegu, słońce, wyższa temperatura, wiosenne płaszcze u mijanych ludzi itp.)
„Kolory wiosny”– dziecko szuka koloru na spacerze (np. rysując kolorową kropkę) wszystkie kolory, które udało mu się odnaleźć.
Uwaga – weź na spacer notes i kredki!
„Detektyw” – podczas jednego spaceru wykonuj zdjęcia (gdy dziecko nie patrzy). Przed wyjściem na kolejny spacer pokaż mu zdjęcia i poproś, żeby odnalazło ten element np. ławka na placu zabaw, szyld sklepu, znak drogowy itp.
„Zielony berek”– jedna osoba ucieka, druga goni. Gdy gracze znajdują się na zielonym podłożu – przemieszczają się skacząc obunóż. Gdy znajdują się na betonowym podłożu, biegną normalnie.
„Oznaki wiosny” – po przyjściu ze spaceru powtórz sobie jakie mamy oznaki wiosny.

ZAPRASZAMY DO RODZINNEJ GIMNASTYKI >TU< 🧘‍♂️🧘‍♀️🏃‍♂️🏃‍♀️🤸‍♀️🤸‍♂️ A TYM, KTÓRYM TEATR W... Więciej